„Mūsų kalbinis kraštovaizdis“

• Paskelbta: 2022-02-18

Mūsų gimnazijos III klasės mokiniai Skaistė Meškelaitė, Linas Martinkėnas ir Skirmantas Strašinskas su lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Neringa Mudėniene dalyvavo respublikiniame kūrybiniame konkurse „Mūsų kalbinis kraštovaizdis“. Konkurso tikslas – skatinti mokinius atlikti tiriamuosius darbus apie gyvenamosios aplinkos kalbinį kultūrinį kraštovaizdį,  vietovardžių kilmę. Sukūrėme filmuką, kuriame gilinomės į netoliese esančių vietovardžių kilmės istorijas, išlikusias žmonių atmintyje. Aplankėme mūsų krašto šviesuoles Juliją Mudėnienę ir Valę Švarcienę, kurios mums papasakojo iš kur kilo Petriškės, nuo senų laikų vadinamu Petravu, Kilatrakio kaimų ir Mielagėnų miestelio pavadinimai. Atliktas tiriamasis darbas atskleidė, kad mokslininkų ir vietinių gyventojų vietovardžių kilmės aiškinimas dažnai nesutampa, nes žmonės sieja pavadinimus su nutikimais, išgyvenimais iš jų kasdienio gyvenimo. Taip ir gimsta istorijomis apipinti pavadinimai. Bendraudami su Julija Mudėniene ir Vale Švarciene  pajutome, kad vietovė žmogui tikrai nėra tik pavadinimas, nes čia prabėgo pačios gražiausios gyvenimo dienos, išliko prisiminimai, šildantys krūtinę.

Mūsų kūrybinė komanda apdovanota padėkomis ir vertingomis atminimo dovanomis, bet pats vertingiausias apdovanojimas – mūsų kraštiečių, likimo nublokštų į įvairiausius  Lietuvos kampelius, atsiliepimai. Klaipėdietė Janina Stankevičienė rašo:,, Graži Ignalinos žiema, kurios seniai nemačiau. Smagu pamatyti ir išgirsti istorijas apie gimtas vietas, pamatyti pažįstamus veidus. Brolienė Julija vis sugeba nustebinti savo literatūriniais ir pasakojimų gabumais. Filmas „Istorijos dulkes nužėrus“ sumontuotas lyriškai, garbaus amžiaus vietos gyventojų pasakojimus papildo žiemiški gamtos vaizdai. Kartais ir sutrinki, kai išgirsti senosios kalbos žodžius, o jų prasmės ne visada leidžia pasitikėti fantazija. Filme gali išgirsti netikėtų žodžio ,,kyla“ prasmių. Manau, filmas sudomins vietos gyventojus, papildys jų istorines žinias apie vietovardžius. Sėkmės ateities kūrybiniuose darbuose.‘‘

Kviečiame gimnazijos bendruomenės narius susipažinti su mūsų kalbiniu kultūriniu kraštovaizdžiu.

Linas Martinkėnas, III kl.