Erasmus+ projektas Slovakijoje: tarptautinis bendradarbiavimas ir patirtys mokymosi procese

2025 m. balandžio 6–12 dienomis Ivana Kupca gimnazijoje Hlohoveco mieste (Slovakija) vyko Erasmus+ projekto „Learning Strategies for Future“ (Nr. 2024-1-LT01-KA122-SCH-000239555) mobilumo vizitas, kuriame dalyvavo mūsų mokyklos delegacija – 10 mokinių ir 4 mokytojai (Jurgita Raketienė, Diana Gabrilavičienė, Dainius Vaitkevičius, Irmantas Nalivaika). Kartu su partneriais bei mokytojais iš Danijos ir Suomijos buvo įgyvendinamos įvairios veiklos, orientuotos į tarpkultūrinį mokymąsi, dalykinę integraciją bei ugdymo naujoves. Pagal šį projektą matematikos mokytojas D. Vaitkevičius dalyvavo 5 dienų  darbo šešėliavimo („Job-shadowing“) veiklose. Mokytojas stebėjo pamokas bei dalyvavo užsiėmimuose apie Suomijos ir Danijos švietimo sistemas, įtraukaus ugdymo metodus, mokytojų rengimo ypatumus.

Mobilumo metu mokiniai dirbo 4 tarptautinėse grupėse: Drama and Arts; Interdisciplinary History; Outdoor Mathematics ir Adventures in Chemistry. Dirbdami kartu mokiniai lavino ne tik bendradarbiavimo, komunikacijos ir kūrybiškumo kompetencijas, bet ir gilino akademines žinias atlikdami įvairiausius eksperimentus, tyrinėjimus. Visos parengtos veiklos aprėpė projektinį darbą, robotikos praktikas, mokymus apie švietimo sistemas.

Kultūrinė programa atliepė visų lūkesčius ir paliko neišdildomus įspūdžius. Aplankėme Hlohoveco observatoriją ir pilį, susipažinome su Trnavos miestu, o Bratislavoje lankėmės Komenskio universiteto gamtos, matematikos ir informatikos bei elektros inžinerijos fakultetuose, kur dalyvavome praktiniuose užsiėmimuose. Mokiniai taip pat dalyvavo tradicinio Slovakijos vielos amato dirbtuvėse, sužinojo, kaip menas gali būti integruotas į ugdymo procesą, susipažino su Slovakijos meno istorija, kultūra, tradicijomis.

Paskutinę mobilumo dieną vyko atliktų veiklų pristatymas. Kiekviena komanda sukūrė video klipus apie savo vykdytas veiklas, demonstravo savo eksperimentus, pristatė paruoštą mini spektaklį. Po to vyko projekto rezultatų aptarimas ir dalyvio pažymėjimų įteikimas.

Išvykimo dieną, šeštadienį, turėjome puikią progą apsilankyti Austrijos sostinėje Vienoje. Aplankėme vieną žymiausių katedrų Europoje – Šv. Stepono katedrą, kuri puikuojasi centrinėje miesto aikštėje, pabuvojome įspūdingoje Austrijos nacionalinėje bibliotekoje ir kituose kultūriniuose bei istoriniuose objektuose, taip praplėsdami savo akiratį ir pažindami nuostabaus grožio miestą – Vieną.

Šis mobilumas sustiprino mokinių tarpkultūrines kompetencijas, paskatino kritinį mąstymą bei motyvaciją mokytis, o mokytojai parsivežė naujų metodinių idėjų ir praktikų, kurias galės taikyti savo pamokose.

Dalijamės mokinių ir mokytojų atsiliepimais:

Pažintis su gimnazija, tarptautinis darbas ir žvilgsnis į žvaigždes

Pirmadienio rytą, vos išėję iš viešbučio, patraukėme į Hlohoveco Ivana Kupca gimnaziją, kur mus šiltai pasitiko Erasmus+ projekto dalyviai – mokiniai ir mokytojai iš Slovakijos. Mums buvo surengtas pasveikinimo renginys, kurio metu buvome supažindinti su visos savaitės programa bei pagrindinėmis veiklomis. Ypač įsiminė keturių tarptautinių komandų pristatymas – kiekvienas iš mūsų buvome paskirtas į vieną iš teminių grupių: istorijos, meno, chemijos arba matematikos. Aš su nekantrumu laukiau, ką pavyks nuveikti su savo grupe.

Po renginio visi pagal temas išsiskirstėme į atskirus kabinetus. Ten atlikome pirmąsias užduotis: susipažinome su savo komandos nariais, analizavome temas, ties kuriomis dirbsime visą savaitę. Buvo smagu rasti bendrą kalbą, nepaisant kultūrinių ar kalbinių skirtumų.

Vėliau susirinkome į informatikos kabinetą, kur vyko interaktyvi pamoka apie „micro:bit“ – išmanų mikrokontrolerį, kuris leidžia mokytis programavimo pagrindų. Turėjome galimybę patys jį išbandyti, rašyti paprastas programas ir suprasti, kaip tokie įrankiai gali būti pritaikomi mokymosi procese. Ši patirtis man buvo nauja ir labai įdomi.

Po pietų laukė dar viena turininga veikla – išvyka į Hlohoveco observatoriją, įkurtą dar 1962 metais ir iki šiol esančią vienu svarbiausių astronomijos centrų vakarų Slovakijoje. Dalyvavome paskaitoje apie planetas, žvaigždes ir žvaigždynus. Dieną užbaigėme apsilankymu Hlohoveco pilyje. Klausėmės gidės pasakojimo apie pilies ir ją valdžiusių kilmingų šeimų – Báthory ir Erdödy – istoriją. Vakare grįžę į viešbutį prie vakarienės stalo dalijomės įspūdžiais. Tai buvo pilna įspūdžių ir įdomių veiklų diena.

Liepa Gruzdytė, III klasė

Nuo robotikos iki Trnavos bokštų!

Antrąją mobilumo savaitės dieną pradėjome jaukiai pusryčiaudami mūsų viešbučio restorane. Pasisotinę ir kupini energijos, kartu su visa grupe iškeliavome į Ivana Kupca gimnaziją. Nuo pat ryto mūsų laukė įdomi ir įtraukianti mokymosi programa. Pirmoji dienos veikla – robotikos pamoka. Jos metu gilinomės į mikrovaldiklių veikimo principus, programavome, sprendėme logines užduotis. Buvo įdomu praktiškai išbandyti, kaip technologijos integruojamos į mokymosi procesą.

Po šios pamokos dalyvavome paskaitoje apie Danijos ir Suomijos švietimo sistemas. Lektoriai ne tik išsamiai pristatė šių šalių mokyklų struktūrą, bet ir pasidalijo įžvalgomis apie jų pedagogines vertybes, akcentuodami įtrauktį, mokinio savarankiškumą ir kritinio mąstymo ugdymą.

Vėliau grįžome į savo tarptautines grupes, kuriose dirbome iki pietų. Po pietų mūsų laukė naujas iššūkis – išvyka į Trnavos miestą. Ten pirmiausia aplankėme miesto bokštą, iš kurio atsivėrė kvapą gniaužianti miesto panorama. Žvelgdami iš aukštai, galėjome įvertinti miesto architektūrą, pajusti istorinę atmosferą ir tiesiog pasimėgauti akimirka.

Trnavos universitete dalyvavome paskaitoje, kurios tema – „Mokymosi psichologija“. Buvo įdomu klausytis apie tai, kaip mokiniai mokosi, kas juos motyvuoja ir kokie psichologiniai veiksniai daro įtaką ugdymui. Paskaita paskatino susimąstyti apie mūsų pačių mokymosi įpročius ir elgesio modelius. Vakare susitikome su Slovakijos mokiniais bei mokytojais ir vakarą praleidome žaisdami boulingą. Šiltas bendravimas, šypsenos, lengva konkurencija ir vaišės kūrė draugišką atmosferą. Ši neformali veikla padėjo dar labiau sustiprinti bendravimą tarpusavyje. Ši diena buvo intensyvi, tačiau kupina prasmės, žinių ir gerų emocijų. Drąsiai galiu sakyti, kad tiek aš, tiek mano draugai šia diena nuoširdžiai mėgavomės – ji paliko puikų įspūdį.

Laura Janutėnaitė, III klasė

 

Kūrybinės laboratorijos, kultūrinė patirtis ir Hlohoveco šiluma

Dieną pradėjome dirbdami savo grupėse. Mūsų grupės veiklos buvo labai įtraukiančios. Vienas iš pirmųjų užsiėmimų – velykinių kiaušinių dažymas. Išmokome, kaip naudojant natūralias medžiagas – žoleles, daržoves ar net vašką – galima išgauti įvairių spalvų ir raštų marginimus. Mus labiausiai sužavėjo dažymas vašku bei dažų gamyba iš natūralių augalų. Tai buvo tikrai maloni patirtis.

Vėliau atlikome kelis cheminius bandymus. Vienas iš smagiausių eksperimentų – „Dramblio pastos“ („Elephant paste“) gamyba. Sužinojome, kokį efektą sukuria jodo, aliuminio ir vandens sąveika – tai buvo įspūdingas pavyzdys, kaip iš pirmo žvilgsnio paprastos medžiagos gali sukurti netikėtą rezultatą. Taip pat stebėjome anglų kalbos pamoką, kurią vedė Christian – mokytojas iš Danijos. Ypač įdomu buvo tai, kad pamokoje dalyvavo skirtingo amžiaus mokiniai, o mokytojo taikomi metodai buvo orientuoti į mokinių aktyvų įsitraukimą, šiuolaikinę komunikaciją ir vaidybą.

Po pietų vykome į „Krtko centrą“, kuriame mūsų laukė edukacinis užsiėmimas – pynimas iš vielos. Kiekvienas turėjome galimybę nusipinti širdelę iš varinės vielos irtaip prisiliesti prie Slovakijos liaudies amato. Tai buvo savotiška meditacija!

Dieną užbaigėme pasivaikščiojimu su Slovakijos mokiniais po Hlohovecą. Miestelis paliko labai šiltą įspūdį – jaukios gatvelės, autentiška architektūra. Buvo puiki proga neformaliai pabendrauti, pasidalyti dienos įspūdžiais ir dar labiau sustiprinti ryšius su bendraamžiais iš Slovakijos.

Raminta Akinskaitė, I klasė

Viltė Žemaitytė, I klasė

Pažintinė kelionė po Vieną

Šeštadienis prasidėjo kelione autobusu iš viešbučio į Vienos oro uostą, kuriame palikome savo bagažą. Tuomet traukiniu vykome į miesto centrą. Pirmiausia aplankėme Šv. Stepono katedrą – vieną žymiausių religinių pastatų Vienoje, pastatytą XIII amžiuje. Ši katedra išsiskiria spalvotu, dekoratyviniu stogu ir didinga architektūra.

Vėliau apsilankėme Austrijos nacionalinėje bibliotekoje, kuri yra įspūdingo dydžio ir grožio. Mūsų dėmesį patraukė įspūdingas barokinis interjeras, senųjų knygų gausa bei juntama istorinė atmosfera. Po apsilankymo bibliotekoje vaikštinėjome miesto gatvėmis, grožėjomės Vienos architektūra.

Aplankėme Volksgarten parką, kuriame grožėjomės žydinčiomis gėlėmis, ilsėjomis ir mėgavomės ramybe. Dienos pabaigoje grįžome į oro uostą ir išskridome atgal į Lietuvą. Iš Vilniaus oro uosto autobusu sugrįžome į Vidiškes – tai buvo mūsų kelionės pabaiga.

Aidas Macijauskas, I klasė

Savaitė Slovakijoje buvo ne tik intensyvi ir informatyvi, bet ir įkvepianti. Turėjome progą gilinti žinias, dalintis patirtimi su kolegomis iš kitų šalių bei atrasti naujų požiūrių į kasdienius iššūkius. Puikiai organizuoti užsiėmimai, šilta atmosfera ir nuostabi Slovakijos gamta paliko neišdildomą įspūdį. Grįžome kupini idėjų, motyvacijos ir pažinčių, kurie, neabejotinai, pravers ateityje.

Neformaliojo švietimo mokytojas Irmantas Nalivaika

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Elektroninis dienynas
  • Tėvams
  • Mokiniams
  • Mokytojams
Naujienų archyvas